UNESCO tarafından belirlenen sıralamaya göre Dünya’da öğrenilmesi en zor 10 dil…

Dünyadaki en zor dillerin belirlenmesinde bir dereceye kadar öznellik olsa da, zorluk genellikle hem bireyin zihinsel kapasitesine ve yabancı dil öğrenme yeteneğine hem de ana dile bağlıdır – ondan ne kadar uzaktaysa, daha zor olanı ise her kişiye özel bir dildir.

UNESCO tarafından belirlenen ve sıralanan dünyanın en zor dilleri sıralaması var. Bakalım bu dillerin ne olduğunu tahmin edebilecek misiniz?

Zorluk belirleme kriterleri UNESCO’nun dünyanın en zor 10 dilini belirlemek ve sıralamak için kullandığı kriterler çeşitli ve kapsamlıdır. Telaffuzun karmaşıklığına, aynı kelimenin tonlamaya bağlı olarak farklı anlamlara gelmesine, gramerin karmaşıklık derecesine, çok değişken kelimelerin varlığına, kaligrafiye, okuma şekline ve dillerin diğer özellik ve özelliklerine dikkat edilir. UNESCO sıralamasına göre dünyanın en zor 10 dili:

1. Çince

Sıralamada ilk sırayı Çin dili alıyor. Zorluk gramerde değil, Çinceyi hatırlamayı zorlaştıran karakterlerdedir.

2. Yunan dili

Şaşırtıcı bir şekilde Yunan dili ikinci sırada yer alıyor. Tonlama ve jestler Yunanca iletişiminin önemli bir parçasıdır ve bu da ustalaşmayı zorlaştırır.

3. Arapça

Arapça’yı öğrenmek son derece zordur ve görsel hafıza, Arapça’nın öğrenilmesinde önemli bir rol oynar.

4. İzlanda dili

İzlanda dilinin eski kökenleri, karmaşık grameri ve isimlerin çekimleri nedeniyle öğrenilmesi zordur.

5. Japonca dili

UNESCO dünyanın en zor dilleri sıralamasında 5. sırada yer alıyor. Dünyada en çok konuşulan altıncı dil olmasına rağmen o kadar karmaşıktır ki ustalaşmak çok fazla çaba gerektirir.

UNESCO sıralamasında geri kalan 5 dil ise şöyle: Fince Almanca Danimarka Norveççe Fransızca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x