Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği sona erdi!

Aksaray’da unutulan çocuk oyunları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği şenlikle yeniden hatırlatıldı. 21 Mayıs – 13 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşen “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği”, çarpıcı final müsabakalarıyla son buldu. Şenliğin amacı; çocukların teknolojik cihazlardan uzaklaşarak sokakta akranlarıyla bir araya gelmesini sağlamak ve onlara geleneksel oyunları öğretmekti

Final müsabakaları, Aksaray’daki Hasandağı Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı ve önemli isimler katılım gösterdi. Etkinlikte Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Kadri Perek gibi yöneticilerin yanı sıra, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Günaydın , AKMÜB Başkanı Fatih Güneş , Dünya Gençlik ve spor Konfederasyonu il Temsilcisi Abdulkadir Ay ve ev sahibi Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız katıldılar

Heyecanın dorukta olduğu final, 14 okul ve 70 sınıfın katılımıyla gerçekleşti. Toplamda 1698 öğrencinin yarıştığı etkinlik, çocuklar arasındaki rekabetin yanı sıra eğlenceyi de beraberinde getirdi.

Vali Mehmet Ali  Kumbuzoğlu, Timur Sarrafoğlu Ortaokulu ile Emlak Kredi Ortaokulu 4. sınıfların mendil kapmaca finallerini izledi. Öğrencilerin dijital bağımlılıktan uzak, eğlenceli ve sağlıklı bir şekilde oyunlar oynamalarının önemini vurgulayan Vali, şenlikte dereceye giren öğrencileri tebrik edip, etkinlikte emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Bazı eski sokak oyunlarının yeniden yaşatılması için okullar arası yarışmalar düzenlendiğini belirten Vali, tüm yarışmaları büyük bir coşkuyla izlediklerini söyledi.

Şenliğin kapanış töreninde, kazanan takımlara madalyalar ve çeşitli ödüller Vali Kumbuzoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Bu anlamlı organizasyon, geleneksel oyunların varlığını sürdürmesine katkı sağlayarak gelecek nesillere aktarılmasına destek olurken, çocukları teknolojinin pençesinden kurtararak sokak oyunlarının keyfini çıkarmalarını sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x